• YEDAB'a Sor
  • Yurtdışı eğitimle ilgili tüm konuları bulabileceğiniz uzmanından bilgiler ve yaşanmış tecrübeler.
  • Yurtdışı Eğitim ile ilgili aradığınız herşey burada
  • İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte her yerden her türlü bilgiye ulaşım bariyerleri de ortadan kalkıyor. Gerek uluslararası ticari işbirlikleri için çalışma yaşamınızda gerekse kendi alanınızda dünyadaki gelişmeleri takip etmek adına yabancı dil olmazsa olmazların arasında yer almaktadır. Gelişen teknoloji ile her ne kadar e-eğitim siteleri ile yeni bir dil öğrenme olanağınız artmış olsa da bir dili ülkesinde öğrenmenin size kattığı bilgi ve deneyimi size aktaramazlar.

   Yurtdışı dil okulları ile bir yabancı dili sıfırdan öğrenebileceğiniz gibi mevcut seviyenizi de arttırabilirsiniz. Yurtdışı dil okulları ile yabancı bir dile ait gramer yapısı ve kelimelerini öğrenirken günlük hayatta da pratik yapma şansını yakalarsınız. Farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile bir arada olduğunuzdan farklı telafuzlara da aşina olursunuz ki bu da sizin dinleme yeteneklerinizin gelişimine katkıda bulunur. Uluslararası öğrencilerle ders içi ve dışı aktivitelere katılarak farklı kültürlerden insanlar ile tanışırsınız.

   Yurtdışı dil okulları TOEFL ve GRE gibi sınavlara yönelik kursların yanında belirli bir iş alanına ait yabancı dil kursları da bulunmaktadır. Her yurtdışı dil okulu sunduğu olanaklar farklı olmakla birlikte hepsi konaklama için iki kişilik ya da tek kişilik apart otel, yurt,  hotel ve aile yanı seçeneklerini sunmaktadır.

  • Toefl Nedir?

   TOEFL, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce anlayabilme yeteneklerini ölçen, merkezi New Jersey, Princeton'da olan özel ve kar amacı gütmeyen  Eğitimsel Test Servisi  (Educational Testing Service) ETS tarafından hazırlanan standartlaştırılmış, tüm dünyada tanınan çoktan seçmeli bir sınavdır. Amerika dışındaki İngilizce eğitim veren eğitim enstitüleri de TOEFL sonucunu adayların İngilizce yeterliliğini saptamak için kullanmaktadır.
    

   IELTS (International English Language Testing System)

    

   IELTS (The International English Language TestingSystem) UluslarasıİngilizceDil Yeterlilik Sınavı, her yıl 1.7 milyon kişi tarafından tercih edilen dünyanın önde gelen İngilizce uzmanlık sınavıdır.

   SAT (Scholastic Aptitude Test)   SAT sınavları yüksek öğretime kabul edilebilmeniz için kullanılan standart bilgi ve yetenek sınavlarıdır. SAT, niteliklerine göre SAT 1 ve SAT 2 olarak ikiye ayrılmaktadır. Başvuruyu yaptığınız öğretim kurumlarının bazısı sadece SAT I sınavına girmenizi, bazı önemli üniversiteler ise hem SAT I hem de SAT II sınavlarına girmenizi istemektedir.

  • 7-17 yaş arası çocuk ve gençler için, dil eğitimi ve kültürel değişim imkanı sağlayan yurtdışı yaz okulları, farklı ülkelerin farklı köşelerinde faaliyet göstermektedir.

   Çocuğunuz Londra, New York, Berlin, Paris gibi dünya metropellerinde düzenlenen bir yaz okuluna katılabileceği gibi, Brighton, Los Angeles, Nice, Mallorca, Malta gibi sahil bölgelerinde odak noktası "Deniz" olan yaz kampına, ya da Cambridge, Oxford, Boston gibi eğitim kentlerinde dünyanın en ünlü üniversitelerinin kampüslerinde düzenlenen yaz okullarına da katılabilir.

   Dil becerilerini geliştirmeni yanı sıra, yurtdışı yaz okulları çocuğunuza şu katkıları sağlayacaktır;

   Kültürel Değişim: Çocuğunuz belki ilk defa gideceği bir ülkede hem o ülkeyi tanıyacak, hem de farklı milletlerden gelen pek çok arkadaş edinecektir.

   Özgüven: Çocuğunuz yurtdışında bulunan bir yaz kampına bireysel olarak katılıyorsa, pek çok işlemi kendisi yüretecek (havaalanı vb) ve bu sayede kendine güveni artacaktır.

   Dil Becerileri: Tarcihinize göre haftada 20 ya da 30 saatlik dil eğitimi ile teorik bilgisinin artmasının yanı sıra, sürekli olarak dil pratiği yapacaktır.

  • Lisans veya yüksek lisans programlarına öğrenci kabul eden üniversitelerin her birinin farklı kabul kriterleri olmasına rağmen başvurmak isteyen öğrencilerden istenen belgeler hemen her üniversite için aynıdır.

   Bazı üniversiteler, başvuru belgelerini gönderen ve başvuru kriterlerini karşılayan bazı öğrencileri daha yakından tanımak için mülakat talebinde bulunabilir. Yine bazı üniversiteler öğrencilerin, başvurdukları bölüm tarafından uygulanacak bir bilim sınavına girmelerini isteyebilirler.

   Üniversitelerin kayıt işlerine yollanmak suretiyle on-line veya yazılı şekilde eksiksiz olarak kayıt formunun doldurulması dışında gereken başvuru şartları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

   Lisans Programlarına Kabul Koşulları:

   • Lise diploması veya bazı ülkeler için bir yıllık hazırlık (foundation- Access veya A-Level) kursunu tamamlamış olmak
   • İngilizce dil düzeyini bir yeterlilik sınavı sonucuyla kanıtlamak
   • IELTS: 6.5 veya TOEFL: 173-213
   • Öğretmenlerden alınmış iki adet referans mektubu
   • Öğrencinin kendisini ve eğitim amaçlarını açıklayan bir "Essay" (Kompozisyon)
   • Lise derslerinin not dökümü (transkript)
   • Maddi yeterlilik belgesi
  • Yüksek Lisans (Master) Eğitimi

   ABD`de yaklaşık 1200 akredite eğitim kurumu lisansüstü öğrenim programı sunar. Bunların üçte biri doktora derecesi vermektedir. Doktora programı sunan enstitülerin çoğu büyük kamu üniversiteleridir. İster kamuya ait ister özel olsun, Amerikan enstitüleri özerktir ve kalite bakımından aralarında fark yoktur. Hemen her eyalet en az iki kamu üniversitesine finansal destek verir.

   Lisans üstü eğitim sonunda çeşitli dereceler alınır. En yaygın olanlar sosyal bilimlerde yeterlilik (MA), teknik ve bilimsel konularda yeterlilik (MS), işletme (MBA), güzel sanatlar (MFA), hukuk (LLM), sosyal çalışma( MSW) ve eğitimde yeterlilik (EdS)`tir.

   Yüksek Öğrenim Diplomaları

   A. Ön Lisans Öğrenimi: Amerika`da liseden sonra iki yıl süren ve A.A. ya da A.S. (ön lisans) derecesine yönelik öğrenime denir. Lise ve dengi okul mezunları girebilir.

   B. Lisans Öğrenimi: Amerika`da liseden sonra dört yıl süren, B.A. veya B.S. (lisans) derecesine yönelik öğrenime undergraduate study yani lisans öğrenimi denir. (lisansüstü öğrenime ise graduate study adı verilir) Türk liselerinden veya dengi meslek okullarından mezun öğrenciler, normal olarak, Amerikan üniversitelerine lisans öğrenimi için kabul edilirler.

   C. Yüksek Lisans Öğrenimi: Türk üniversitelerinden mezun öğrenciler, normal olarak, Amerikan üniversitelerinin yüksek lisans (master) programlarına kabul edilirler. M. A. veya M.S. (yüksek lisans) derece programı genelde 1.5-2 yıl devam eder.

   D. Doktora Öğrenimi: Amerika`da Ph.D. (doktora) programı yüksek lisans üzerine, normal olarak, 3-5 yıllık bir öğrenimi ve bu süre zarfında bir doktora tezinin hazırlanmasını gerektirir.

  • Work and Travel programı, üniversite öğrencilerinin sadece yaz tatilleri dönemlerinde, maksimum 4 ay süre ile ABD'de hem çalışıp hem de seyahat edebilecekleri bir öğrenci kültürel değişim programıdır. Bu sayede katılımcılar yaşam masraflarını kendileri karşılayarak farklı bir kültürle iç içe yaşayıp kendilerini geliştirme, yeni arkadaşlıklar kurma ve ingilizcelerini geliştirme imkanı bulmaktadırlar. Amerika'da çok yaygın olan bu program sayesinde yılda yaklaşık 75,000 öğrenci Amerika'ya yaz tatillerinde giderek deneyim kazanmaktadır.  
   Bu programda öğrenci yaz tatili dönemlerinde 3 veya 4 ay süre ile, Amerika'nın bazı bölgelerinde günde ortalama 8 saat çalışarak hem para kazanabilir, hem de İngilizce pratik yapabilir. 
    
   Bu programda yda yaklaşık 1200 - 2000  USD arası para kazanmak mümkündür.    Program sayesinde dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelmiş  öğrencilerle dostluklar kurmak, Amerika'yı tanımak ve İngilizce pratik yapmak öğrenci için büyük bir fırsattır.
  • Neden Yurtdışında Lise Eğitimi?
   Yurtdışı eğitim programlarına küçük yaşta, orta öğrenimden başlamak, öğrencilerin bulundukları ülkenin eğitim sistemine alışmaları ve lisans ve sonrasında yüksek lisans eğitimlerini, eğitim sistemi veya yabancı dil bakımından zorluk çekmeden tamamlamaları açısından oldukça önemlidir.
   Yurtdışında, Türkiye’de olduğu gibi çeşitli lise türleri vardır; devlet liseleri, özel liseler, yatılı ya da gündüzlü okullar, sadece kız erkek liseleri, askeri liseler, mesleki liseler…
   Çocuğunuz, lise eğitiminin tamamını yurtdışında alabileceği gibi, dilerseniz sadece bir yıllık exchange programımız ile Amerika veya Kanada’nın devlet liselerinden birinde yurtdışında eğitim deneyimi yaşayıp, yurtdışı üniversiteleri için deneyim kazanabilir.

   Yurtdışında Lise Eğitiminin Avantajları
   Dilerseniz lise eğitiminin tamamını veya sadece bir yıllık lise değişim programını yurtdışında alın, çocuğunuzun üniversite eğitimi için getireceği faydalar sınırsızdır.
   Lise eğitimine kabul için İngilizce seviyesi sorun değildir.
   Yurtdışında lise eğitimi için, yıl boyunca başvuru yapılabilir.
   Lise başvurunuzda okulun bulunacağı bölgeyi siz seçebilir veya çocuğunuza en uygun okulu tespit etmemiz için bize bırakabilirsiniz.
  • Kariyerinizi geliştirmek ve profesyonel hayatınızda karşılaştığınız eksiklikleri tamamlamak için, her zaman akademik dereceler sunan programlara devam etmenizi fiziksel koşullarınız sebebiyle (zamana ve maddi kısıtlar) mümkün olmayabilir.
   Ayrıca en az bir akademik döneminizi buna ayırmanız gerekmeyebilir. İhtiyaç duyduğunuz profesyonel gelişim eğitimlerini kısa süreli özel programlar veya iş yerinizde şirketiniz tarafından organize edilen eğitim seminerleri ile giderebilirsiniz.

   Bunlara en iyi örnek İngilizce öğretmenleri için yaz aylarında 3–4 haftalık kısa dönem TESOL ve TEFL programları.

   İş dünyasında kullanacağınız İngilizcenizi geliştirmek için İş/Hukuk/Doktorluk İngilizce dil eğitim programları veya diğer spesifik kısa dönemli bütün eğitimler sayılabilir.

  • Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
  Facebook
  Twitter
  Instagram
  ÜYELERİMİZ
 • 
 • ANKARA İRTİBAT BÜROSU
  • Meşrutiyet Caddesi Özsoy İş Hanı
   Kat 4 No 12
   Kızılay / ANKARA
   Telefon : 0 (312) 419 20 99
   Fax: 0 (312) 419 20 98
   ankara@yedab.org.tr
 • İZMİR İRTİBAT BÜROSU
  • Cumhuriyet Bulvarı No 36 Kat 2
   Konak Pier AVM Karşısı
   Konak / İZMİR
   Telefon : 0 (232) 441 11 11
   Fax: 0 (232) 441 04 37
   izmir@yedab.org.tr
 • ANTALYA İRTİBAT BÜROSU
  • Elmalı Mah. Hükümet Caddesi
   II. Sokak Sıdıka İş Merkezi No 25 D:13 Muratpaşa / ANTALYA
   Telefon : 0 (242) 248 55 67
   Fax: 0 (242) 248 55 67
   antalya@yedab.org.tr
 • MERKEZ OFİS
  • Kore Şehitleri Cad. Mithat Ünlü Sok.
   No. 17 Plaza 21 D.14 Zincirlikuyu / Istanbul
   Telefon : 0 (212) 280 86 36
   Fax: 0 (212) 280 33 37
   Mobil: 0 (532) 280 93 33
   info@yedab.org.tr
 • YEDAB (Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği) Copyright © Tüm Hakları Saklıdır 2017  Dernek Kütük No.:34-194-078